Festivalul Enescu: Recital DIANA DAMRAU soprană și XAVIER DE MAISTRE harpă

Recital DIANA DAMRAU soprană și XAVIER DE MAISTRE harpă

În cadrul Festivalului “George Enescu” va avea loc un recital cameral susținut de DIANA DAMRAU – soprană și XAVIER DE MAISTRE – harpă.

În program sunt cuprinse lucrări muzicale de Mendelssohn, Liszt, Rahmaninov, Vladimir Aleksandrovici Vlasov, Reynaldo Hahn, Debussy, Enescu, Poulenc.

Dintre lucrările solo pentru harpă face parte și “Allegro de Concert pentru harpă cromatică solo” (1904) de George Enescu. Acesta a compus 4 lucrări miniaturale pentru concursurile Conservatorului din Paris, dedicând totodată această piesă inventatorului de instrumente muzicale Gustave Lyon.

Recitalul face parte din secțiunea “Recitaluri și concerte camerale” și va avea loc în data de 1 septembrie 2019, orele 16:30 la Ateneul Român.

Puteți afla mai multe informații despre recital și despre obținerea biletelor accesând link-ul: https://www.festivalenescu.ro/events/diana-damrau-soprana-xavier-de-maistre-harpa/