Concert pentru două harpe la Timișoara: Ion Ivan Roncea și Ioana Nicolescu

Concert 29 iunie 2017 Ion Ivan Roncea si Ioana Nicolescu

Concert Simfonic Banatul Timișoara 29 iunie 2017

Invitație la concert!

Orchestra simfonică a Filarmonicii Banatul din Timișoara își încheie stagiunea în data de 29 iunie 2017 cu doi invitați speciali: harpiștii Ion Ivan Roncea și Ioana Nicolescu. Aceștia vor interpreta sub bagheta dirijorului Gheorghe Costin.

Pentru acest concert sunt programate patru titluri:

W.A. Mozart – Adagio și Fuga în do minor K.V. 546

Maciej MaleckiConcertino in old style pentru două harpe și orchestră

Josef Blanco – Concertul pentru două harpe și orchestră (orchestrație: Gheorghe Costin)

J. Haydn – Simfonia Nr. 88 în Sol major, Hob.I:88

Concertul va avea loc în Sala Capitol cu începere de la orele 19.

Ioana Nicolescu și Ion Ivan Roncea la Festivalul de Harpă București 2016, ediția a II-a
Ioana Nicolescu și Ion Ivan Roncea – Festivalul de Harpă București 2016, ed. a II-a

Ion Ivan Roncea - Festivalul de Harpă București 2016, ediția II-a
Ion Ivan Roncea – Festivalul de Harpă București 2016, ediția II-a

Ion Ivan-Roncea

„Un Lipatti al harpei”

Ion Ivan-Roncea este solist al Filarmonicii „George Enescu”, profesor la UNMB, doctor în muzică și membru al Asociaţiei Internaţionale a Harpiştilor şi al Congresului Mondial de Harpă – din al cărui Directorat a făcut parte între anii 1985-1990. A fost distins cu Ordinul Meritul Cultural, Premiul „Lily Laskine” – SUA, Premiul I al Concursului Internațional de Harpă din Israel etc.
A efectuat turnee în: Austria, Germania, Franța, Anglia, Belgia, Olanda, Danemarca, Spania, Italia, Grecia, Bulgaria, Turcia, Israel, Rusia, Polonia, Ungaria, Cehia, Țara Galilor, Serbia, Slovacia, China, SUA,  Elveția, Suedia, Japonia, Croația, cântând cu Filarmonicile din: Viena, Dresda, Liege, Salonic, Atena, Ierusalim, Maastricht, Ostrawa, „George Enescu”, cu Orchestrele Radio din Bucureşti, Frankfurt, Praga, BBC – Cardiff, precum şi cu Ansamblurile „Collegium Musicum”, „Europa Symphony”, „Budapest Strings”, „Paul Kuentz”, Orchestra Franceză de Flaute.
A apărut în Festivalurile: „George Enescu”, Salzburg, Viena, Maastricht, Cardiff, Budapesta, Belgrad, Zagreb, La Coruna, Soka, Festivalul de Harpă București şi la Congresele Mondiale de Harpă din Olanda, Israel, Austria, Franţa și Republica Cehă.
A colaborat cu dirijori de mare prestigiu ca: Sergiu Celibidache, Seiji Ozawa, Sir Neville Marriner, Genady Rodjetsvensky, Horst Stein, Sir Charles Groves, Michel Plasson, Ion Marin, Christian Badea, Erich Bergel, Horia Andreescu, Gheorghe Costin, Tiberiu Soare și cu soliștii Wolfgang Schulz, Pierre-Yves Artaud, Janos Balint, Toke Lund-Christiansen, Martin Haselbock, Kaspar Zehnder, Gavril Costea, Virgil Frâncu, Ion Bogdan Ștefănescu, Aurelian Octav Popa, Dan Grigore, Liviu Prunaru, Stefan Ruha, Marin Cazacu, Sanda Guțu, Gheorghe Crâsnaru, Johnny Răducanu ș. a.
A colaborat cu posturi importante de Radio şi Televiziune precum: Viena, Copenhaga, Paris, Frankfurt, WQXR – New York, BBC, Ierusalim, Praga, Sofia, Budapesta şi Bucureşti. A înregistrat pentru Casele de discuri Electrecord, Nemira, Arte Nova (Austria), AIX Records (SUA), şi a apărut în emisiuni de Radio și TV.
A susţinut cursuri în Grecia, Irlanda, Ungaria, Franţa, Olanda, Marea Britanie, Cehia, Austria, Serbia, Bulgaria, Italia, Rusia,  Elveția, Japonia, Croația, S.U.A. şi a fost invitat în juriile concursurilor de harpă din: Israel, Cardiff, Geneva, Lille, Lyon, Viena, Munchen, Belgrad, Sankt Petersburg, Soka, „A.S.T.H”, „Lily Laskine”, „Salvi”, „Josef Reinl”, „Martine Geliot”, „Patar Konjovic”, A.R.D. etc.
Repertoriul lui Ion Ivan-Roncea cuprinde lucrări clasice şi contemporane pentru harpă, transcripţii, piese pop, jazz, latino şi opusuri camerale și orchestrale.
Este director fondator al Festivalului de Harpă București, fiind organizatorul primului Festival și al primei Expoziții de harpă din România, și președinte de onoare al Asociației Harpiștilor din România.

Ioana Nicolescu

Ioana-Maria Nicolescu

Începe studiul harpei la vârsta de 10 ani cu profesoara loana Brustur şi continuă cu profesoara Fraga Berbec la Liceele de muzică din Bucureşti. A absolvit cursurile Universităţii Naționale de Muzică Bucureşti, clasa profesorului universitar doctor Ion Ivan-Roncea.
În 1995 a participat la cursul de perfecţionare de la Libramont – Belgia, cu profesoara Francette Bartholomee de la Conservatorul Regal de muzică din Bruxelles.
A obţinut premii la concursurile muzicale: „Lira de aur” din Suceava şi Olimpiadele de muzică din Ploieşti şi Baia Mare.
A susţinut recitaluri în ţară şi străinătate la: Liceul de muzică „Dinu Lipatti”, Universitatea Națională de Muzică Bucureşti, Sala mică și Sala mare a Ateneului Român, Sala mică a Palatului, Sala „Dalles”, Studioul „Alfred Alessandrescu” al Radiodifuziunii Române, Muzeul „Nottara”, Muzeul „George Enescu”, Conservatorul de stat din Salonic, Saint David’s Hall din Cardiff – în cadrul Festivalului internaţional de harpă, în Copenhaga cu ocazia Congresului mondial de harpă – secţia „Focus on Youth” şi la Muzeul de Artă din München.
În octombrie 2007 și 2016 a cântat ca solistă în cadrul Festivalului de Harpă București.
A concertat cu orchestrele Colegiilor de Muzică din Bucureşti, cu Orchestra de studenţi a Universităţii Naționale de Muzică din Bucureşti, Orchestra „Constantin Silvestri”, Orchestra de cameră Radio, precum şi cu orchestrele filarmonicilor din: Ploieşti, laşi, Craiova și „George Enescu” București, sub baghetele maeştrilor: Gheorghe Costin, Ralf Sochaczewsky, Dorel Paşcu Rădulescu, losif lon Prunner, Cristian Brâncuşi, Alexandru Iosub și David Marcian.
Între 1998 şi 2001 a fost asistent universitar la clasa de harpă a Universităţii Naționale de Muzică Bucureşti. Din decembrie 2000 este artist instrumentist în orchestra simfonică a Filarmonicii „George Enescu”.